Lekcja z Europejskim Uniwersytetem Latającym w bibliotece

Europejski Uniwersytet Latający w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu

W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu realizowanych jest wiele projektów z zakresu edukacji europejskiej. 3 października 2017 r. placówka włączyła się w przedsięwzięcie „Europejskiego Uniwersytetu Latającego” a tym samym znalazła się wśród 14 szkół w całej Polsce, w których ten projekt został zrealizowany.

W ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i zespołem ekspertów Team Europe uczniowie VI LO z innowacją psychologia i pedagogika, którzy realizują program wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym wzięli udział w kolejnej lekcji europejskiej, której tematem były ,,Podstawowe prawa w UE”.

Rolę eksperta podczas spotkania pełnił Pan prof. Marcin Szewczyk - doktor habilitowany nauk społecznych i nauk humanistycznych , koordynator kilkudziesięciu projektów Komisji Europejskiej i polskiego rządu, zaś animatora Pan Tomasz Racławski - wiceprzewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polski przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Celem spotkania było zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. W pierwszej części spotkania uczniowie liceum przedstawili prezentację pt.,, Ślad UE w mojej szkole”, w drugiej części mieli zaś okazję zaprezentować swoje opinie i te pozytywne, i te krytyczne wobec różnych kwestii związanych z Unią Europejską a wszystko to podczas niezwykle frapujących zajęć warsztatowych.

W wykładzie ekspert przybliżył i wyjaśnił uczniom zagadnienia dotyczące: Karty Praw Podstawowych oraz problematyki migracyjnej. Poruszył również temat funduszy strukturalnych, swobody przepływu osób czy miejsca Polski w strukturach UE. Przedstawił dorobek Unii Europejskiej oraz wskazał najważniejsze wyzwania, którym musi ona sprostać, zwłaszcza w okresie kryzysu gospodarczego.
Spotkanie edukacyjne, któremu towarzyszyła przyjazna, ciepła i twórcza atmosfera szczególnie podczas finałowych prezentacji, zakończył pokaz mody przygotowany przez uczennice technikum przemysłu mody, pamiątkowe zdjęcia wykonali zaś uczniowie z technikum w zawodzie fototechnik.

Uczniowie technikum fotografii przygotowali również wystawę fotograficzną ,,Ślad Unii Europejskiej w mojej Małej Ojczyźnie”, która towarzyszyła temu wydarzeniu.

Lekcja z Europejskim Uniwersytetem Latającym odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Jarosławiu – placówce, której dyrektor Pani Elżbieta Tkacz od kilku lat udostępnia ten piękny obiekt dla ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych. Społeczność Słowaka, życzy zespołowi EUL kolejnych inicjatyw i satysfakcji z efektów realizowanych projektów i zadań, które służą nie tylko młodym ludziom ale również całej społeczności.

Wyszukiwarka

Facebook

facebook