Tydzień bibliotek 2017 - relacja

Zakończyła się XIV ogólnopolska edycja Tygodnia Bibliotek ph.: "Biblioteka. Oczywiście!".

Jak co roku, z przyjemnością włączyliśmy się do tej akcji, przygotowując dla naszych czytelników bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną. Odbyły się m.in. spotkania, warsztaty, spektakle, konkursy, lekcje biblioteczne, wystawy, projekcje filmowe itp.

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy 8 maja spotkaniem z najmłodszymi czytelnikami ph. „Każdy z nas jest ważny”, w ramach Akademii Literackiej Młodego Czytelnika.

9 maja odwiedzili nas członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, którzy podzielili się swoimi refleksjami na temat książki „Zabójca” Marii Nurowskiej. Opowieść o miłości, przyjaźni, ukrytej zbrodni, zaufaniu i przewrotności losu, stała się doskonałym tematem dyskusji. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że ta bardzo ciekawa powieść, skłania do refleksji, a książka i biblioteka to zawsze doskonały wybór!

W tym samym dniu nasi czytelnicy spotkali się z Arturem Dobruckim, który przedstawił wykład "Świątynie Pogranicza". Ta niezwykła lekcja historii połączona była z prezentacją multimedialną ukazującą piękno zabytków sakralnych Kresów. Wieczór uświetnił występ "Biesiada włoska" w wykonaniu Zespołu Pieśni Biesiadnej "Akademicy" ATW, który wprowadził wszystkich w klimat włoskiej piosenki.

Środa (10 maja) upłynęła pod znakiem dobrej literatury i muzyki. W Wypożyczalni Dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne na temat przyjaźni.

W środowe popołudnie, już tradycyjnie, spotkał się Klub Melomana; dla wszystkich była to doskonała okazja do wsłuchania się w muzykę wielkich mistrzów.

11 maja (czwartek) uroczyście obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza. Na to szczególne święto zaprosiliśmy wszystkich, którzy na co dzień są z nami; przedstawicieli władz miasta, dyrektorów i nauczycieli jarosławskich szkół, instytucji kultury, bibliotekarzy powiatu jarosławskiego, emerytowanych pracowników biblioteki oraz sympatyków i czytelników. Byli z nami m.in. Pan Dariusz Tracz z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia, Pani Renata Chlebowska dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, Pan Marian Janusz prezes Akademii Trzeciego Wieku , Elżbieta Śliwińska dyrektor MOK , Tomasz Wywrót dyrektor CKiP, Teresa Ulma z-ca ZSP w Jarosławiu, Pani Halina Socha emerytowana, wieloletnia dyrektor biblioteki. Spotkanie było okazją do zaprezentowania szerokiej działalności i planów biblioteki. Nie zabrakło też podziękowań, skierowanych do wszystkich, którzy nas wspierają i inspirują oraz gratulacji za entuzjazm i pasję, która towarzyszy w codziennej pracy bibliotekarzy.

Miłym akcentem był list gratulacyjny i życzenia, które złożył wszystkim pracownikom biblioteki z-ca Burmistrza Miasta Pan Dariusz Tracz.

Uczestnicy spotkania obejrzeli spektakl „Teatr cudów” wg sztuki Miguela de Cervantesa w wykonaniu grupy teatralnej Plaster MOK w Jarosławiu w reż. Pawła Sroki. Odbyło się też uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Adam Chmielowski - znany, nieznany?". Spotkanie uświetnił występ wokalistów MOK w Jarosławiu.

Była to również doskonała okazja do wspomnień i miłych rozmów przy kawie i ciastku.

Głównym wydarzeniem była V Jarosławska Noc Bibliotek, która odbyła się 12 maja. Tym razem naszych gości zaprosiliśmy w świat teatru. W ten wyjątkowy wieczór obejrzeliśmy spektakl „Poskromienie złośnicy” w wykonaniu teatru „Alternatywa” Akademii Trzeciego Wieku (reż. Dorota Białek, muz. Bernard Augustynowicz), kabaret „Historia kołem się toczy” w wykonaniu aktorów „Młodzi duchem” ze Stowarzyszenia M-ART (scenariusz i reż. Dorota Białek, muz. Bernard Augustynowicz) oraz piosenki estradowe „Zapomniane melodie” w wykonaniu Zespołu Piosenki Estradowej Sway oraz Grupy Tanecznej Free Style (choreografia Greta Wyczawska - Dubaj, Dorota Białek, muz. i akompan. Bernard Augustynowicz).

Filmowym akcentem tego pięknego wieczoru była projekcja musicalu.

O nasze podniebienia zadbali uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu przygotowując słodki poczęstunek oraz Fabryka Przemysłu Cukierniczego "San-Pajda", która przekazała swoje wyroby.

Niezwykle barwnym wydarzeniem był spektakl „Wróżka Genowefa daje rady” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Jarosławiu przygotowany przez Panią Danutę Młynarską-Kroczek. Piękne stroje, wspaniała gra młodych aktorów oraz przesłanie przedstawienia, mówiące o marzeniach i codziennych problemach dzieci zrobiły duże wrażenie na najmłodszej widowni.
Zakończeniem Tygodnia Bibliotek było spotkanie z dr Janem Witkiewiczem ph: "Moje afrykańskie podróże", które odbyło się w ramach cyklu Ludzie z Pasją.

Podczas wielu wypraw, podróżnik pieszo przemierzył afrykański kontynent. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać ten niezwykle ciekawy zakątek świata, o którym sam mówi: "..żeby poczuć zapach i smak Czarnego Lądu trzeba tam być. Codzienność przeniknięta magią, dzikie zwierzęta na progach metropolii. Wszystko w jednej, dzikiej pigułce...". Bardzo ciekawe okazały się zdjęcia z podróży, pokazane w prezentacji multimedialnej, które wraz z komentarzem autora, stworzyły niepowtarzalny klimat Afryki.

Na to wyjątkowe spotkanie zaprosiliśmy wszystkich miłośników podróży z pasją.

Uczestnicy mogli skorzystać z imprez towarzyszących, tj. Kiermasz książki, Amnestia dla czytelników oraz wystaw:

  • "Muzeum Polskie w Rapperswilu"

  • "Adam Chmielowski - znany, nieznany?"

  • "Władysław Stanisław Reymont 150. rocznica urodzin"

  • „Wokół teatru i literatury”

  • "Lucy Maud Montgomery – 75. rocznica śmierci"

Do organizacji Tygodnia Bibliotek 2017 przyłączyli się:
Współorganizatorzy:

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu

Partnerzy:

Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu

Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławiu

Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Jarosławiu

Szkoła Podstawowa nr 6 w Jarosławiu

Kabaret „Młodzi duchem” ze Stowarzyszenia M-ART.

Zespół Piosenki Estradowej „Sway”

Grupa Taneczna Free Style

Fabryka Pieczywa Cukierniczego "SAN" - PAJDA Sp. z o.o. w Jarosławiu

Patronat honorowy objął:

Burmistrz Miasta Jarosławia

Starosta Powiatu Jarosławskiego


Patronat medialny:

Twoja TV, Gazeta Jarosławska


Wszystkim, którzy współtworzyli i byli z nami podczas Tygodnia Bibliotek dziękujemy!

Mamy nadzieję, że czas spędzony u nas, był dla Państwa najlepszym wyborem, w myśl tegorocznego hasła "Biblioteka. Oczywiście!".

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Bibliotek!

Wyszukiwarka

Facebook

facebook